Rendhagyó poszt következik: a legfrissebb kötet a téma, de természetesen ebből még nem közlünk részleteket - az olvasmányélményt elsősorban a nyomtatott verzióban szeretnénk kínálni az érdeklődőknek. (Itt a blogban már a régebben megjelent folytatásokból szemezgetünk rendszerint.)
Az Egy átlagos nap a Kilián-délen a nevezett városrészben, illetve lakótelepen (továbbá részben az Avason, a zsidótemetőnél) játszódik. Tomasovszki István elbeszélései az 1970-es évekbeli gyerekkort, a lakótelepi kalandokat idézik meg, 1A-s buszba engedett több ezer bogárral, a villamosról zsákszámra lopott villanykörtékkel, „Kínába vezető” kripta-lejárattal, a sötétben felbukkanó rendőrökkel, pingpong-forgózással és egyéb nyalánkságokkal. A múlt hétvégén ünnepélyes keretek közt bemutatott kiadvány illusztrálására zömmel az író által összeszedett, a magánarchívumból kikerülő és barátoktól kapott képek szolgáltak. Ezek egy részét István külön kis kommentárokkal látta el - miért ne mutatnánk be ezeket (a kötetbe csak részlegesen kerültek be), kedvcsinálónak a könyvecskéhez.
Kezdjük mindenesetre, szokás szerint, a címlappal:
És aztán sorakozhatnak a jelzett képek, korabeliek, illetve közelmúltbeliek egyaránt - de régi sztorikkal:
A garázssor. A kocsi nagy fontossággal bírt mindig is, legalábbis apám életében. A jobb oldali volt a miénk, és máig álmodok róla, hogy jól bezártam-e...
Az utcánk, a Kempelen Farkas:
A játszótér. Régen kavicsos volt, mögötte volt egy nagy gömb mászóka is. A hintán az volt a király, ha annyira meghajtottad magad, hogy kiugorva át tudtad repülni a korlátot.
A jobb alsó erkély is volt a miénk (laktunk a negyediken is). Oda néha úgy másztam fel, hogy elértema pinceablak rácsát nekifutásból, és már fenn is voltam...
A házunk olyan szakadt, jön le a vakolat, mint gyermekkoromban.
A játszótér, ahol felnőttem. Mondhatná valaki, hogy szomorú, mert a homokozóban nincs homok, és a kavics helyén is fű van, meg a hinta is lepusztult, de hát akkor is szép.
A kultikus Otthon étterem. Rántott sertés borda sült krumplival, ubi salátával a jobb oldali részben, tanuló pincérekkel, mert egy suli tanüzeme volt és ma is az. A fagyi a presszó részben volt, 2 forint , és volt két fajta pálcikás jégkrém (csoki és vanília).
Ez az a kép, ami általában semmit sem jelent más embereknek, csak annak, aki ilyen házban élt. Minden emeleten más színűek voltak az ajtók (most már, mint látom, ez megszűnt fontosnak lenni). Volt egy jellegzetes lépcsőház-illata (máig van). A cél az volt, hogy minimum kettesével, de ahogy nőttél, hármasával szedd a fokokat (persze, mikor kicsi voltál, akkor a többiek ijesztgetése miatt amúgy is spuriztál a sötétben felfelé).
A pingpongasztal. Most is úgy néz ki a fákkal körbe véve, mint valami kultikus hely, ahol a pattogó labda oltárán feláldoztuk az estéinket. A jelen átvette a múlt helyét az EU-konform játszótérrel, de ez a monolit még áll. Még látom, hogy negyvenen tömörülünk körülötte és forgózunk...
Az általános iskola kerítése. Jobbról érkeztél nekifutásból, és át kellett ugrani úgy, hogy a tetején lévő kis háromszögek ne szaggassanak szét. Ez általában sikerült, pár nadrág, kabát bánta. (Ma már nincs rajta semmi, sima a teteje, gondolom pontosan ezért.)
Anyám a porolónál, a ház háta mögött. Én nem itt poroltam, hanem a ház oldalában. De sok minden másra is jó volt ez a dolog (mászóka helyett is).
Akkor elképzelhetetlen magas épület volt a tizenötemeletes. Egy biztos, nagyon jól repült belőle a vízzel megtöltött lufi.
Eladó volt a régi negyedik emeleti lakásunk... és nem vettem meg :) A jobb oldali dupla ablak volt a gyerekszoba, tesóimmal ott laktunk régen. (Érdekes megfigyelni a különböző színű javításokat a ház falán.)
A legendás játszótér, ma már teljesen üres, benőtte a fű (balra a bokor mögött a rakétakilövő helye).
1984, Balaton-Máriafürdő, Kilián-tábor.
A házunk háta mögötti Irinyi utca képe egy Mercedesszel (nagy szám volt!, ott parkolt).
Bátyám ugrat a brinyójával.
Nővérem néz a tizenötemeletes felé.
Ford Escortunk, ami a 68-as csehszlovák válság miatt jött a Merkúrtól, a Skoda helyett, jól jártunk vele.
A sorozat kiadója az Észak-Keleti Átjáró Egyesület. A korábbi kötetek teljes egészében online elolvashatók az alábbi linken. Nyomtatott formában pedig megrendelhetők a civil szervezet honlapján (Átjáró bolt), de érdemes keresni azokon a – miskolci – rendezvényeken is, amiken az egyesület részt vesz vagy maga szervez.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.